Overgave

Jezelf loslaten en mee te laten voeren door de stroom van het leven: dat is een ervaring waar we diep in ons hart erg naar kunnen verlangen.
Maar het is nog niet zo eenvoudig om jezelf toe te vertrouwen aan die stroom. Je hebt nu eenmaal een ego dat erop is gericht om pijnlijkheid, waaraan je hebt geleden in je jeugd, te vermijden. Het is een prachtige, stevige constructie, die je grote veiligheid biedt door de controle te houden over al je ervaringen. Het geeft je ook een heldere eigen identiteit: ‘dit is wie ik ben’. Maar het beperkt ook je contact met je innerlijke diepte, met anderen en met de levensstroom.
Op het moment dat je je overgeeft aan je vrije stroom verdwijnt soms ook dat gevoel van veiligheid. ‘Gewoon maar loslaten’ is makkelijk gezegd, maar kan behoorlijk spannend of zelfs beangstigend zijn. Daarom besteden we ook vriendelijk aandacht aan al die manieren waarop we proberen te voorkomen dat we loslaten en ons overgeven aan het bestaan.
Is er iets anders waarin je kan rusten? Iets anders wat je de veiligheid geeft om jezelf maar ‘gewoon’ mee te laten voeren? Jezelf loslaten: dat is niet iets wat het ego voor je kan doen. Het vraagt je juist om al het doen los te laten. Al het manipuleren, al het sleutelen aan jezelf.
Het is een grote genade als overgave aan je gebeurt.
En tegelijkertijd kent Tantra een aantal prachtige werkvormen die die genade mogelijk iets dichterbij kunnen brengen. We zullen specifiek werken met drie elementen die in onze ervaring heel behulpzaam zijn om de vrije stroom op te wekken, en die ons mee kunnen voeren naar de staat die we overgave noemen namelijk: adem en geluid aanraking en beweging
We besteden iedere dag aandacht aan elk van deze drie elementen in allerlei werkvormen waarin je mogelijk kan ervaren hoe het is om je over te geven: aan het contact met jezelf, met een ander en met ‘het goddelijke’ – of welke naam je hier ook maar aan zou willen geven.


